Как започна приключението?

В главата ми? По мед и ма̀сло. Реално? В денонощно търсене, звънене и леко нерви от нереални предложения и измами.

Нека ви разкажа по-подробно. Вече не е лесно да си вземеш каравана, особено ако бюджетът ти не е като за нова. През последните 3 години цените се завишиха стабилно и ако смятате да си купувате каравана, ще ви посъветвам да не е преди летния сезон (февруари-май), а започнете проучванията още през септември.

С поделям няколко важни съвети за КУПУВАНЕ НА КАРАВАНА ВТОРА УПОТРЕБА:

  1. Направете си проучване
    Проучете добре пазара спрямо вашите нужди и колко средства ще са ви нужни евентуално, ако домът ви на колела има нужда от ремонти.
  2. Проучете продавача
    След като намерите потенциална каравана, има няколко прости неща, които можете да направите, за да проверите, че се занимавате с легитимен продавач. Не забравяйте, че докато караваните, закупени от дилър, ще бъдат малко по-скъпи, вие се възползвате от известна сума за допълнителна правна защита, ако има проблем с покупката ви. Когато се обаждате на частен продавач, не споменавайте за коя каравана се обаждате. По този начин, ако той е дилър, ще попита “За коя каравана става въпрос”. Така те се преструват на частници, защото по този начин избягва законните им задължения.
  3. Как да разберем, че караваната е читава
    – мухъл – влизате в караваната и тя мирише на мухъл? Има петна върху тапицерията? Доста често срещан проблем. Водата нанася сериозни щети на караваните и затова купувачите трябва внимателно да огледат всяко ъгълче на бъдещия си дом на колела. Препоръчително е да се обърне внимание ъглите, кутиите за легло и вътре в шкафовете и шкафчетата. Проверете състоянието на външното уплътнение около корпуса и дограмата, като натиснете близо до съединението; лошото уплътняване скоро ще доведе до вътрешни влажни проблеми . Потърсете външни повреди, които могат да причинят попадане на вода. Обърнете внимание, че подът на караваната не се усеща като гъба под краката.
    – проверете вратите и прозорците – уверите, че ключалката и пантите са сигурни и всичко се движи свободно; внимавайте за напукване в пластмасови прозорци и вътрешна кондензация в двойни стъклопакети. Замяната на тези части вероятно ще е скъпа, а и понякога трудна за намиране.
    – теглич, гуми и спирачки
    – газова система – погледнете от близо газовата система и дали тя е добре херметизирана. Електрическите уреди и батериите пък могат лесно да бъдат проверявани чрез превключвател на светлините. Резервоарът за прясна вода обикновено е скрит под местата за сядане. За да го проверите, трябва да се извади капакът и на слънчева светлина да се огледа в какво състояние е.
    – изпробвайте тока и водата преди купуване, за да сте сигурни, че всичко работи без проблеми
    – проследете историята на караваната – коя година е, колко време е обитавана, къде е използвана, стационарна ли е била и от коя държава идва. Препоръчителните държави са Германия, Холандия, Полша и основно избягвайте Англия (английските каравани най-често могат да се познаят по лявата врата).
    – проверете дали готварските уреди в кухнята работят
    – заделете средства и за след покупката – повярвайте ми, разходите не спират до тук, но всичко се отплаща като я позиционирате на любимо място
  4. Размерът има значение
    Колкото и да ми говорят, че каравана под 5 м е ок, ами не е, ако смяташ да прекараш 3-4 месеца на това място. В повечето случаи посочените метри в сайтовете са тези на караваната с теглич, а не тези вътре. Внимавайте това да не ви подведе. Моята каравана вътре е 5.60 м – сепаре (което става на спалня) и отделна спалня (с две единични легла) с врати. Повярвайте ми, гости ще имате!
  5. Консумативи
    – данък – така и не разбрах как се определя. Данъкът на моята каравна беше нещо от рода на 37 лв.
    – винетка – когато теглото на караваната заедно с превозното средство, което я тегли надвишава 3 тона, трябва да се закъпи винетка. Може да си вземете уикендна (ако ви е необходима еднократно), която струва 8-10 лв.
    – регистрация – моята каравана дойде от Полша и смяната на номерата и прехвърлянето на мое име в КАТ струваше 48 лв.

Може да ви звучи страшно като четете това, но в края на деня цялото това главоболие си е заслужавало.

Харесай и сподели:

Leave a Reply